Konu Bilgileri
Konu: Performans Arttırma Yazar: BigBoy
Okunma: 1959 Yorum: 3
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

#1
Selamun Aleyküm

Bugün Size Microsoftun yani Windowsun Kendi Ayarları Üzerinden Nasıl Bilgisayara Performans Verileceğini Anlatacağım.Hiçbir Program Kurmadan Nasıl Yapılacağını Resimlerle Anlatmaya Çalışacağım.
Başlat > Çalıştır > Msconfig Yazıyoruz.


[Resim: 02DY99.gif]

[Resim: Lo3BrG.png]

[Resim: kYvqNA.png]

NEDİR – NE İŞE YARAR ?
Msconfig, yani Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı; Microsoft Windows tabanlı işletim sistemlerinde bulunan, işletim sisteminin açılışında yapılan işlemleri opsiyonel hale getirmek için kullanılan bir programcıktır.Msconfig, “Microsoft Configuration Utility-Microsoft Konfigurasyon Aracı” kelimelerinin kısaltmasıdır.
Ve ayrıca
Bilgisayarınızda siz farkına bile varmadan arka planda çalışan programlar sisteminizin performansını olumsuz etkileyen bir diğer faktördür. Bu olumsuzluğun sadece Windows 7-nin değil diğer tüm işletim sistemlerinin performansını olumsuz etkilediği bilinen bir gerçektir.
Özellikle sistemin açılışı esnasında çalışmaya başlayan gereksiz programları engelleyerek sistem performansına katkı sağlayabilirsiniz. Bunun için "Başlangıç" üzerindeki "Programları ve dosyaları ara" çubuğuna: msconfig yazın. Karşınıza çıkacak Sistem Yapılandırması penceresi üzerinde Başlatma sekmesine tıkladığınızda bilgisayarınızın açılışında çalışan uygulamaların listesini göreceksiniz. Ve bizede en çok lazım olan Başlatma Menüsü.


[Resim: vo4OMv.jpg]

Pencerede birçok sekme yer almaktadır.
Genel sekmesi
Genel semesinde ilk olarak Normal Başlangıç, Tanımlama Başlangıcı ve Seçmeli Başlangıç seçenekleri bulunmakta, bu tanımlardan Seçmeli Başlangıç seçeneği seçildiğinde ise alt tarafta diğer seçenekler çıkmaktadır.

Normal Başlangıç: İşletim sistemimiz üzerine yüklenen programların yaptığı değişiklikler dahil olmak üzere bütün başlangıç öğelerini, bütün hizmetleri ve bütün sistem sürücülerini kendi ayarları doğrultusunda yükleyecektir. Kullanıcının yaptığı hiçbir değişiklik kayda alınmayacaktır.

Tanımlama Başlangıcı; Genel olarak sistem açılışında herhangi bir problem olduğu zamanlarda problemin tanımlanması için kullanılmalıdır. Örneğin, yüklenen bir program sistemde uyum problemi çıkarttığı takdirde bu seçenek seçilmeli ve hatanın nereden kaynaklandığı bulunana kadar açılış denenmelidir.

Seçmeli Başlangıç: Bu başlangıç sekmesi açılış üzerinde bir ayar yapıldığı taktirde kullanılmakta ve hangi ayarın çalışıp hangisinin çalışmayacağı kullanıcının takdirine bırakılmaktadır. Örneğin, yüklediğiniz bir programın işletim sisteminin her açılışında yüklenmesini istediğiniz taktirde buradaki ayarlardan programı disable ettiğinizde yaptığınız ayarın çalışması için seçmeli başlangıcın aktif olması gerekmektedir. Seçmeli başlangıç altında bazı seçenekler bulunmaktadır. Bunlar;

System.ini dosyası işletilsin, Win.ini dosyası işletilsin, Sistem Hizmetlerini Yükle ve Başlangıç Öğelerini yükledir. Hemen alt tarafta bulunan Sistem Geri Yüklemeyi Başlat seçeneği ise Microsoft’un, işletim sistemine yapılan her değişikliği kaydettiği ve herhangi olası bir aksilik durumunda eski yedeğin geri yüklenmesi için kullanılan bir hizmettir.

System.ini sekmesi
System.ini, Windows’un ilk sürümlerinden beri kullanılan bir sistem dosyasıdır. System.ini, işletim sistemi başlatılırken yüklenecek olan dll (Dynamic Link Library) dosyalarını, aygıt sürücülerini (driver), başlangıç anında ve/veya MSDOS tabanlı programlarda kullanılacak olan ayarların kaydedildiği bir ayar dosyasıdır. Eğer bu tip programlarda bir sorun yaşanıyorsa ve ayarlarında uyumsuzluk bulunuyorsa bu sekmeden istenilen satırın çalışıp istenilen satırın çalışmaması ya da hangi satırın önce hangisinin sonra çalıştırılacağı bu pencereden ayarlanabilir; istenirse yeni bir ayar satırıda eklenebilir.
NOT: Gelişmiş bir kullanıcı değilseniz bu tab ile oynamamanız tavsiye edilir.


Win.ini sekmesi
Win.ini dosyasıda tıpkı system.ini dosyası gibi ilk Windows sürümlerinden beri olan bir ayar dosyasıdır. Bu dosyanın system.ini dosyasından farkı ise şudur: System.ini dosyası işletim sistemi açılırken kullanılacak olan ayarları barındırmakta; win.ini dosyası ise işletim sistemi açıldıktan sonra kullanılacak olan ayarları saklamaktadır. Örneğin, işletim sistemi açıldığında 16 bit bir dosya kullanılacağı zaman dosyanın hangi ayarlar ile açılacağı, işletim sistemindeki varsayılan fontun hangisi olacağı gibi ayarlar bu dosyada saklanır. Yine system.ini dosyasında olduğu gibi bu ayarlarda bir sorun çıktığı zaman sağ taraftaki panelden hangi ayarın çalışıp hangisinin çalışmayacağı, hangisinin önce hangisinin sonra çalışacağı buradan ayarlanabilir.

Boot.ini sekmesi
Boot.ini dosyası, NTFS (New Technology File System) tabanlı işletim sistemlerinde kullanılan ve işletim isteminin yüklenmeye başlayacağı sıradaki ayarları içeren dosyadır. Bu dosya bozuk ya da yanlış olduğu taktirde işletim sistemi yüklenmeyecektir. Bu penceredeki ayarlardan Zaman aşımı bölümü, işletim sistemi açılırken F8 tuşu ile açılış menüsüne gelindiği taktirde ve/veya herhangi bir kilitlenme, işletim sisteminin açılışının yarıda kalması, restart ve/veya aynı bilgisayarda birden çok işletim sistemi yüklü olmasıgibi durumlarda gelen işletim sistemi menüsünün kaç saniye ekranda duracağınıgösterir.

/SAFEBOOT seçeneği işletim sisteminin yeniden başladığı sırada güvenli kipte açılmasının istendiği zaman kullanılmalıdır. /SAFEBOOT seçeneği seçildiği taktirde orta taraftaki seçeneklerde aktif olmaktadır. Buradaki AĞ seçeneği işletim sistemi güvenli kipte açıldığında ağ desteğinin de olması gerektiği durumlarda; en az seçeneği minimum konfigürasyonla işletim sisteminin yüklenmesi gereken durumlarda kullanılmalıdır.

/NOGUIBOOT seçeneği seçildiği taktirde işletim sisteminin yüklenmesi sırasında açılışta gelen Windows resmi görünmeyecektir. Bunun amacı açılışın hızlandırılmasıdır.

/BOOTLOG seçeneği işletim sisteminin yüklenmesi sırasında meydana gelen aksaklıkların bulunması için kullanılan; sistemin yüklenmesi sırasında her adımın bir dosyaya kaydedilmesini sağlayan seçenektir. Bu seçenek işaretlendiğinde yüklenme sırasında yapılan her şey root’a kaydedilecektir.

/BASEVIDEO ekranla ilgili problemleri gidermek için kullanılır.

/SOS ileri düzey hata ayıklama kipinin devreye alınması içindir.

Hizmetler sekmesi
Bu pencere NT tabanlı sistemlerde işletim sistemi ile birlikte arka planda çalışan işletim sistemi tarafından belli özelliklerin desteklenmesi için çalıştırılan dosyalar bütünüdür. Örneğin, Microsoft ses hizmeti Windowsun seslerinin çıkartılabilmesi için kullanılan bir hizmettir. Bu hizmetlerin hangisinin işe yarayıp hangisinin işe yaramadığınıbelirledikten sonra yan taraftaki kutularıtemizleyerek çalışmalarınıengelleyebilirsiniz. Bu ayarlara bilgisayarım/Sağtuş/ Yönet/ Hizmetler ve Uygulamalar/Hizmetler yoluyla da ulaşabilirsiniz.

Başlangıç sekmesi
İşletim sistemine yüklü olan programların hangilerinin başlangıçta çalıştığını gösteren sekmedir. Buradaki dosyaların bazıları gereksiz olup yanlarındaki kutucukların temizlenmesi sistemin performansı için yararlı olmaktadır. Örneğin bilgisayar başlangıcındaki MsnMsgr programı çalıştırılmak istenmiyorsa ilgili seçeneğin yan tarafındaki kutucuk temizlenmelidir. Bu sayede işletim sistemi yeniden başlatıldığında MsnMsgr programı çalıştırılmayacaktır.
MSCONGİG AYARLARI NASIL YAPILIR
MSConfig ayarlarını yapmak için bilgisayarımızın başlat çubuğuna tıklayıp çalıştır satırına gelerek “msconfig” yazıp tamam dediğimizde MSConfig ayar penceresi karşımıza çıkar. Açılan pencerede ayar sekmeleri bulunmaktadır. Bu sekmelerden en çok kullanacağımız bölüm “Hizmetler” ve “Başlangıç” sekmeleridir. Hizmet sekmesinde çalışan uygulamaların güncelleme gibi özelliklerini kapatıp açabiliriz. “Başlangıç” sekmesinden de istediğiniz programın Windows başlangıcıyla çalışıp çalışmamasını ayarlayabiliriz. Örneğin açılışla beraber virüs programının ya da yüklediğiniz başka bir programın açılmasını sağlayabilir ya da kapatabilirsiniz. MSConfig ayarlarınızı değiştirdiğinizde ayarlarınızın aktif olması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.


[Resim: 78v9EY.gif]

MSCONFİG BAŞLATMA SEKMESİNDE DEVRE DIŞI BIRAKILAN BAŞLANGIÇ ÖGELERİNİ SİLMEK YANİ MASAÜSTÜNDE EN SAĞ EN ALT KÖŞEDE İSTEMEDİĞİMİZ PROGRAMLARI SİLMEK İÇİN YAPMAMIZ GEREKENLER
1- İlk olarak yanlış birşeyleri silme ihtimalinize karşı önlem olarak bir Geri Yükleme Noktası oluşturun.
2- Başlat Menüsü arama satırına regedit yazın ve Enter-a basın.
3- Açılan Kayıt Defteri-nde HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Shared Tools\MSConfig yolunu izleyin.
4- Burada startupfolder ve startupreg adında 2 klasör olduğunu göreceksiniz. Başlatma sekmesindeki kullanılmayan gereksiz öğeler bu klasörlerin altında olacak. Msconfig ile karşılaştırarak silmeniz gerek en anahtarları belirleyin. (Gördüğünüz gibi ilk resimde görünen PhareseExpress adlı programa ait anahtar Startup klasörünün altında)
5- Doğru anahtarı seçtiğinizden emin iseniz bu anahtar(lar)ı silin;
6 - Yanlışlıkla yanlış bir anahtar silerseniz ve sisteminizde bir sorun oluşursa 1. adımda aldığınız Sistem Geri Yükleme noktasına sisteminizi geri yükleyin.

DİĞER ÖNEMLİ BİLGİLERİDE EKLEMEK GEREKİR
1: Başlangıçta uygulanacak hareketlerin seçildiği bölümdür. Olduğu gibi bırakılmasında yarar vardır.
2: System.INI yapılandırma dosyasına göre başlangıçta çalışacak system.ini parçaları buradan belirlenir veya belirli olan parçalar iptal edilir. Olduğu gibi bırakılmalıdır.
3: Win.INI yapılandırması ile çalışacak uygulamalar buradan belirlenir. Normal ayarlarda kalması önerilir.
4: Boot.INI, Bilgisayar açılırken uygulanacak komut yapısı buradan ayarlanır. Kendi oluşturduğunuz boot.ini dosyasını uygulamak için 1 numaralı seçenekteki ayarlardan "Değiştirilen BOOT.INI Dosyasını Kullan" seçeneğini aktifleştirmeniz gerekmektedir.
5: Bizim asıl ilgilendiğimiz 2 bölümden bir tanesidir. Windosws işletim sistemi açılırken kendi gereksinimi olan program parçalarıyla bazı diğer programların hizmet parçaları (update, lisans, feed) bu bölümde ayarlanır. Windowsun kendisi için kullandığı kritik dosyaların açılmasını engellememeniz için bölüm alt tarafında bulunan "Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle" seçeneğini aktif etmemiz gerekir. Bu seçeneği aktif ettikten sonra geriye sadece sonradan yüklediğimiz programların hizmet bölümlerinden bazıları kalmaktadır.
Bu ayarlamadan sonra alt tarafta bulunan uygula butonuna basmamız yeterli olacaktır.
6: Bu kısımdaki programların 5 numaradan farkı ise hizmet programları değil, sonradan yüklediğimiz asıl programların birçoğudur. Örnek verecek olursak msn messenger programını veya bilgisayar açılırken otomatik olarak açılan ve simge durumuna geçen - quicktime, winzip, bluetooth programları ve daha bir çok programı bu kısımdaki seçimleri kaldırarak (tickleri kaldırmak) bilgisayar açılırken otomatik olarak açılmaz hale getirebiliriz. En çok sorunlarda bir tanesi olan Bilgisayar açılırken çalışan programlar tamamen bu bölümden ayarlanmaktadır. İstediğini programın seçeneğini kaldırın ve işlemi bitirin.

Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra uygula seçeneğine tıklayıp ardından Kapat butonuna basmalıyız. Kapat butonuna bastıktan sonra "Bilgisayarı yeniden başlatma" ile ilgili bir uyarı ile karşılaşacağız. Eğer herhangi bir işiniz yok ise yapılandırma ayarlarının etkin hale gelmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eğer bir işiniz var ise daha sonra yeniden başlatın (Başlatmadan Çık).
Bilgisayar yeniden başlayıp açıldıktan sonra bir uyarı ile daha karşılaşacaksınız. Bu uyarıdaki seçeneği işaretleyip Tamam tuşuna bastıktan sonra tüm yapılandırmanız ayarlanmış olacaktır. Bu yapılandırma ayarlarını bios boot ayarlarından farklı, sadece işletim sisteminde çalışan programlar üzerine etki ettiğini unutmayın.

MSCONGİG AÇILMIYOR SORUNUN ÇÖZÜMÜ
Msconfig bileşeni bu klasörün içinde yer almaktadır
C:\WINDOWS\pchealth\helpctr\binaries
Eğer Başlat > Çalıştır > MsConfig yazdığınızda bulamıyorsanız
C:\WINDOWS\system32 nin içine bilgisayardan ara kısmından tarattırdığınız msconfig dosyasını kopyalayın daha sonra Başlat > Çalıştır > MsConfig yazdığınızda karşınıza çıkar.
Faydalı Olur umarım... - BigBoy

Hiç Olmak , Herkes Olmaktan Daha Onurlu. - 3ig3oy

[Resim: NbAR7g.jpg]
Ara
Cevapla
#2
Teşekkürler güzel anlatım fakat bilgisayarda çalışak uygulamaları kapatıyoruz bi sıkıntı olmaz mı ?
Ara
Cevapla
#3
Hayır herhangi bir problem olmaz.

Hiç Olmak , Herkes Olmaktan Daha Onurlu. - 3ig3oy

[Resim: NbAR7g.jpg]
Ara
Cevapla
#4
tesekkürler Göz kırpma
Vatan ve millet hazzıyla yaşıyor...
Cevapla


Performans Arttırma Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Wifi Sinyal Gücü Arttırma Hoca 0 1,077 28.08.2016, Saat:03:30
Son Yorum: Hoca


gaziantep escort tipobet canlı bahis siteleri bonus veren siteler canlı bahis bahis siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu bahis siteleri casino siteleri bahis siteleri deneme bonusu bodrum escort kuşadası escort konya escort anadolu yakası escort anadolu yakası escort anadolu yakası escort bodrum escort izmir escort