Açık Kaynak Kod Ne Demektir?

#Reynuman

Forumdan Uzaklaştırıldı
Merhaba arkadaşlar,
@ScReaM arkadaşımızın isteği üzerine böyle bi konu açmaya karar verdim.Linux açık kaynak kodluymuş,bu ne anlama geliyor elbette içimizde bilmeyenler olabilir.

Açık kaynak kodlu demek,bir yazılım olabilir,bir sistem olabilir,bir exploit olsun,bir script olsun aklınıza programlama alanızda gelebilecek her türlü eserin kodlarının şifrelenememiş (public) olması demektir.

Açık kaynak kodlu programlar,çoğu açıdan işimize yarayabilirler.
Buna örnek Windows açık kaynak kodlu bir sistem değildir,kodlanırken içine hangi kodlar yerleştirildi,kodların içinde backdoor var mı,zararlı yazılımlar var mı,veya ne bileyim kullanıcıları takip etma amaçlı yazılımlar var mı bilemiyoruz.Hatta Windows için kullanıcılarını CIA'ya log'ladıkları bile söyleniyor.Gel gelelim Linux'e,Linux açık kaynak kodludur,yani kodları herkese açıktır.Linux,alanında uzman kişiler tarafından incelenmiş ve görülmüştür ki,Linux'te gizliliği,özgür yazılımı,güvenliği tehdit eden hiçbir unsur yoktur.Bunun yanı sıra,açık kaynak kodları,herkes tarafından düzenlenebilir.Örneğin Windows'un sürümlerini sadece Windows yayınlayabiliyorken,Linux açık kaynak kodlu olduğu için herkes kendine göre bir Linux dağıtımı oluşturabilir.

Umarım yararlı olabilmişimdir. :)

// Reynuman

ajanlar.org - dostlinux.com - dostlinux.blogspot.com

RaD0

Administrator
Yönetici
Web sitesi
ajanlar.org
acık soylüyorum son zamanların saglam konularından . Cogu kişinin merakını giderecek kıvamda . Eline saglık

ScReaM

Spys-Z
Tesekkurler dostum gercekten cok yardimci oldu :)

!! Prisoners !!

Forumdan Uzaklaştırıldı
eline saglık odstum

Copyright® Ajanlar.org 2012