/etc/passwd Anlatım-Yararlı Bilgiler

G3nzo

Moderator
Katılım
20 Eyl 2012
Mesajlar
1,992
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Bu yazıda /etc/passwd yi inceleyeceğiz. İlk olarak nedir bu passwd ?

/etc/passwd, bir text dosyasıdır. Sistemin kendi hesaplarını ve kullanıcı bilgilerini içerir. Mesela kullanıcı id, grup id, yol vs. Daha detaylı bakacak olursak:
19p5c0.png

1-kullanıcı adı: kullanıcıların giriş yaparken kullandıkları isim. dizin yolundaki isimle aynı olma ihtimali yüksektir. Tabi bir web server ise web sitesinin ismiyle de :p

2-şifre: passwd de şifreler gözükmez. Onun yerine x yazar. Asıl şifreler /etc/shadow da kriptolanmış olarak bulunur. Eğer bu bölüm boş bırakılmışsa şifresiz olarak giriş yapabilirsiniz.Eğer * varsa kullanıcı disable olmuştur.

3-user id: kullanıcı id . 0 ' ı root kullanır. Genel olarak 100 e kadar olanlar sistemin kendi sanal kullanıcılarına aittir. Mesela daemon,mail,wealizer vs vs... Bunlar normal kullanıcılar değildir. Normal kullanıcılar genellikle 100 den büyük numaraları alırlar. Tabi 65000 e kadar gider bu numaralandırma.

4-grup id: grup numaralarının bulunduğu bölüm. /etc/group burada gruplara ulaşabilirsiniz. Grup id hangi kullanıcının hangi gruba ait olduğunu bize bildirir. Genelde user id ile aynı oluyor.

5-user id info: kullanıcı hakkında daha detaylı bilgileri bulabileceğiniz bölüm. Mesela kullanıcının telefon numarası ne bileyim tam ismi vs yazabilir.

6-dizin yolu: burası kullanıcının giriş yaptığı zaman bulunacağı bölüm. Burada kullanıcıya ait programlar , dosyalar vs bulunur. Mesela kullanıcının genel olarak sitesinin ftpsinin tam yolu burada yazar. Buradaki yola gidip biraz bakarsanız zaten sitenin dizinini,dosyalarını vs. görebilirsiniz.( Tabi bu bir host server ise :lol: )

7-shell:shell bölümü. Shell için ana amacı kullanıcının girdiği komutları işlemeyi ve sonuçlarını göstemeyi sağlayan programdır diyebiliriz.Burada genelde /bash ya da /bin/bash yazar. Eğer /bin/false gibi bişey yazıyorsa kullanıcı girişi engellenmiş demektir. Buna da dikkat edersiniz.

Genel özelliklerinden bahsedersek /etc/passwd okunabilir özelliktedir. Değiştirme işlemi yalnızca root tarafından yapılabilir. Mesela yeni bir kullanıcı eklerseniz buraya gelir

Selametle..
[/code][/quote]
 

Sniperh4tz

Prof Spys-z
Katılım
20 Eyl 2012
Mesajlar
1,242
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Sağol xatli Cook yararlı paylaşım :D
 
Üst
Copyright® Ajanlar.org 2012